glasses or contacts after laser eye surgery با عمل لیزیک عینک را برای همیشه از زندگیتان حذف کنید
با عمل لیزیک عینک را برای همیشه از زندگیتان حذف کنید
۲۸ خرداد ۱۳۹۸
LASIK and Corneal Thickness لیزیک و قرنیه نازک
اگر قرنیه نازک باشد نمی‌توان جراحی لیزیک انجام داد؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۸
نمایش همه
What is the Right Time to Have Cataract Surgery بهترین زمان برای جراحی آب مروارید

What is the Right Time to Have Cataract Surgery بهترین زمان برای جراحی آب مروارید

حدود ۷/۲۵ میلیون آمریکایی بالای ۴۰ سال مبتلا به آب مروارید بوده که انتظار می‌رود این رقم به ۶/۴۵ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ برسد. در حالی که تنها راه خارج کردن آب مروارید –ناحیه کدر شده عدسی- جراحی است، اما بهترین زمان برای انجام این جراحی بر حسب شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

آب مروارید در طی فرایند طبیعی افزایش سن رخ می‌دهد. اما تشخیص آب مروارید در افراد لزوما به معنی نیاز فوری برای جراحی نیست. در مراحل اولیه، آب مروارید ممکن است تاثیر چندانی بر بینایی فرد نگذارد و تغییرات جزئی ایجاد شده با استفاده از عینک قابل درمان باشد. اما با گذشت زمان آب مروارید می‌تواند سبب کاهش جدی بینایی و تداخل در فعالیت‌های روزانه فرد شود.

اگرچه انتظار و اگاهی از نیاز به جراحی آب مروارید می‌تواند تا حدودی باعث ترس بیمار شود، با این‌ حال جراحی آب مروارید از جمله داوطلبانه‌ترین جراحی‌ها در آمریکاست. مطالعات فراوانی وجود دارد که اثرات مفید جراحی آب مروارید در مورد بهبود کیفیت زندگی، کاهش زمین خوردن افراد و تصادفات را اثبات می‌کند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا یک لیستی شامل چهار سوال آماده کرده است که به افراد در تشخیص اینکه آیا زمان مناسب برایشان جهت انجام جراحی آب مروارید هست یا خیر کمک کند:

  • آیا آب مروارید بر فعالیت‌های روزانه یا حرفه‌ایی شما اثر گذاشته است؟

از جمله عوارض آب مروارید عبارتند از دید تار، مبهم یا متمایل به زرد و دید دوگانه در یک چشم. کاهش وضوح تصویر و شفافیت برای افرادی که برای فعالیت‌هایشان مانند رانندگی، مطالعه، آشپزی و شنا نیاز به دید واضح دارند می‌تواند مشکل‌زا باشد.

  • آیا آب مروارید بر توانایی رانندگی ایمن حین شب اثر گذاشته است؟

آب مروارید سبب ایجاد هاله اطراف نور شده و دید در نور کم را دچار مشکل می‌کند که بر رانندگی خصوصا در شب تاثیر می‌گذارد. آب مروارید در مراحل پیشرفته‌تر می‌تواند سب مردود شدن آزمایش چشم پزشکی مورد نیاز برای رانندگی شود.

  • آیا آب مروارید بر فعالیت‌های خارج خانه و فعالیت‌های تفریحی فرد اثر گذاشته است؟

آب مروارید می‌تواند سبب حساسیت فرد نسبت به نور خیره کننده باشد که این می‌تواند برای افرادی که علاقه به فعالیت‌هایی مانند اسکی دارند دردسرساز شود. همچنین آب مروارید می‌تواند سبب تفاوت دید دو چشم نسبت به هم شود و این برای فعالیت‌هایی مثل گلف که نیاز به تشخیص فواصل دارد مشکل آفرین است.

  • آیا می‌توانید مشکلات ناشی از آب مروارید را به طریق دیگری مدیریت کنید؟

بسیاری از کسانی که ترجیح می‌دهند از خیر جراحی آب مروارید بگذرند معمولا قادرند مشکلات بینایی ایجاد شده را تا حد بالایی بوسیله راهکار یا ابزارهای ساده برطرف کنند. مثلا استفاده ایجاد فضایی روشن‌تر یا کنتراست رنگ بیشتر در منزل. استفاده از عینک‌های آفتابی پلاریزه یا کلاه‌هایی با لبه‌های پهن‌تر بطوری که از شدت درخشندگی  نور بکاهد و در عین حال استفاده از عینک‌هایی با عدسی بزرگ‌کننده برای مطالعه راحت‌تر.

چنانچه آب مروارید تاثیر مخرب چندانی بر زندگی فرد ندارد می‌توان جراحی را به عقب انداخت تا زمانی که پیشرفت بیماری به مرحله جدی‌تری برسد. اما برای افرادی که دید تار مانعی برای فعالیت‌هایشان است جراحی آب مروارید می‌تواند اثرات درمانی بسیار خوبی داشته باشد. بطور کلی جراحی آب مروارید زمانی توصیه می‌شود که نتیجه نهایی آن با اطمینان بهبود بینایی فرد باشد، اما اگر ریسکی برای سایر بیماری‌های چشم باشد لازم است حتما قبل از جراحی با پزشک در مورد معایب و مزایای آن مشورت کرد.

اگر می‌خواهید در رابطه با جراحی آب مروارید( کاتاراکت) بیشتر بدانید روی لینک آن کلیک کنید.

همچنین برای تماس با مطب دکتر میر محمد صادقی و کسب اطلاعات بیش‌تر روی لینک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *