eyelid twitches اسپاسم غیر ارادی عضلات چشم
اسپاسم غیر ارادی عضلات چشم چیست، چه عللی دارد و چگونه درمان می‌شود؟
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
eye pressure فشار چشم
جلوگیری از فشار چشم زمان کار با دستگاه‌های دیجیتال
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
نمایش همه
What Prescriptions Can Be Treated by LASIK نمره چشم برای جراحی لیزیک

What Prescriptions Can Be Treated by LASIK نمره چشم برای جراحی لیزیک

موارد کاربرد جراحی لیزیک

جراحی لیزیک برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می‌شود. توانایی لیزیک در درمان ضعیفی چشم، بستگی به شدت خطای بینایی شخص دارد. بیشتر افرادی که نمره چشمشان در محدوده استاندارد مشکلات انکساری معمول قرار دارد می‌توانند با جراحی لیزیک درمان شوند. برخی بیماران که دچار مشکلات شدید بینایی هستند نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند. برای درمان این افراد، گزینه‌های دیگری به غیر از اصلاح چشم با لیزیک وجود دارد.

تعیین درجه ضعیفی چشم با شاخص دیوپتر

خطاهای انکساری معمول مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، با شاخص دیوپتر مشخص می‌شوند. نمره چشم 0.0 به معنی بینایی بسیار خوب است. هر چقدر نمره چشم از 0 فاصله داشته باشد، یعنی خطای بینایی شدیدتر است. به‌طور مثال، خطای بینایی نمره چشم مثبت یا منفی 5.0 بیشتر از مثبت یا منفی 3.0 است.

درمان نزدیک بینی یا Myopia با جراحی لیزیک

نزدیک‌بینی رایج‌ترین نوع خطاهای انکساری چشم است و تمرکز کردن روی اشیا را در فواصل دور دشوار می‌کند. دوربینی چشم، با نمره دیوپتر منفی مشخص می‌شود. افراد مبتلا به نزدیک بینی با نمره حداقل منفی 0.5 و حداکثر منفی 8.0، اگر شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند با جراحی لیزیک درمان شوند. افرادی با درجه نزدیک بینی کمتر از منفی 0.5 باید از عینک استفاده کنند؛ مگر این که علاوه بر نزدیک بینی، مبتلا به آستیگماتیسم نیز باشند. افراد مبتلا به درجات شدید نزدیک بینی، برای درمان با لیزیک باید از سلامتی و ضخامت کافی قرنیه برخوردار باشند.

درمان دوربینی یا Hyperopia با جراحی لیزیک

دوربینی چشم، یک اختلال بینایی در جوانان است که تمرکز کردن روی اشیای نزدیک را دشوار می‌کند. این اختلال اگر در سن بالاتر از چهل سالگی ایجاد شود، پیرچشمی نامیده می‌شود. دوربینی چشم با نمره مثبت گزارش می‌شود. برای درمان دوربینی با جراحی لیزیک، نمره چشم باید حداقل 0.5 و حداکثر 5.0 باشد. افرادی که دچار دوربینی کمتر از 0.5 هستند، در صورتی می‌توانند با لیزیک درمان شوند که علاوه بر نزدیک بینی، مبتلا به آستیگماتیسم نیز باشند. اگر نمره چشم بالاتر از 3 یا 4 باشد، نتیجه جراحی لیزیک کمی پیچیده‌تر و غیر قابل پیش‌بینی است.

درمان آستیگماتیسم با جراحی لیزیک

اختلال آستیگماتیسم در بیشتر افراد وجود دارد؛ ولی شدت آن متفاوت است. در اختلال آستیگماتیسم، انحنای قرنیه به جای این که کاملا صاف و کروی باشد، دچار عدم یکنواختی است که باعث تاری دید می‌شود. مشکل آستیگماتیسم در افراد، همزمان با درجاتی از نزدیک بینی یا دوربینی رخ می‌دهد. آستیگماتیسم با نمره مثبت یا منفی گزارش می‌شود؛ مفهوم منفی یا مثبت در اختلال آستیگماتیسم، با نزدیک بینی و دوربینی متفاوت است.

صرف نظر از این که نمره نزدیک بینی یا دوربینی چشم چند است، تا نمره 3 آستیگماتیسم را می‌توان با جراحی لیزیک درمان کرد. در صورتی که نمره آستیگماتیسم بیش از 4 باشد، امکان بازگشت آن بعد از جراحی وجود دارد.

در این مطلب، به‌طور خلاصه در مورد امکان جراحی لیزیک و ارتباط آن با نمره چشم صحبت شد. برای عمل لیزیک، علاوه بر نمره چشم، سلامتی چشم و فاکتورهای دیگری نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرند. تنها راه برای اطمینان از این که یک شخص می‌تواند تحت درمان با جراحی لیزیک قرار گیرد یا خیر، مراجعه به جراح چشم باتجربه است.

برای آنکه در رابطه با عمل لیزیک بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید.

دکتر میر محمد صادقی همواره با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کارآمد بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *