Cataract and age
آیا میدانید آب مروارید ربطی به سن ندارد؟
۶ بهمن ۱۳۹۸
چه راههایی برای پیشگیری از ابتلا به آب سیاه وجود دارد؟
چه راههایی برای پیشگیری از ابتلا به آب سیاه وجود دارد؟
۶ بهمن ۱۳۹۸
نمایش همه
when can do femto lasik

فمتولیزیک که به نام بلیدلس لیزیک (Bladeless) نیز نامیده می‌شود، نخستین بار از سال ۲۰۰۴ برای رفع عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار گرفته است. این روش جراحی بی‌درد و کم‌خطرتر بوده و مورد تایید ناسا جهت استفاده توسط فضانوردان نیز می‌باشد. در این روش جراحی برای ایجاد لایه برشی در سطح قرنیه از لیزر فمتوثانیه استفاده می‌شود.

فمتولیزیک در مقایسه با لیزیک:

فمتولیزیک از روش معمول لیزیک کم‌خطرتر است، اما این روش نیز همچنان نیازمند ایجاد برش در سطح قرنیه است. در هر دو این روش‌ها لازم است یک لایه دایره‌ایی شکل همانند درپوش از سطح خارجی قرنیه کنار زده شود. در روش معمول لیزیک، این کار توسط یک ابزار جراحی تیز به نام میکروکراتوم انجام می‌شود، در حالی که در فمتولیزیک، لیزر فمتوثانیه برای ایجاد برش در سطح قرنیه بکار گرفته می‌شود. در نتیجه روش فمتولیزیک نه تنها کم‌خطرتر است بلکه لایه برش نازک‌تر و دقیق‌تری نیز ایجاد می‌کند. برش عمیق یا کم دقت که گاهاً ممکن است طی تکنیک معمول لیزیک ایجاد شود می‌تواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد. این درحالی است که در تکنیک فمتولیزیک اگر در مرحله اول برش مناسبی ایجاد نشد امکان تکرار آن برای بار دوم وجود دارد.

شرایط انجام فمتولیزیک:

بطور کلی قبل از انجام عمل لیزیک داشتن یکسری شرایط عمومی لازم است، که عبارتند از:

 • داشتن سن در محدوده ۱۸-۶۰ سال (افراد بالای ۶۰ سال در صورتی که مبتلا به آب مروارید نباشند می‌توانند عمل لیزیک انجام دهند)
 • باید وضعیت بینایی فرد یا شماره چشم وی حداقل به مدت ۳ سال ثابت مانده باشد
 • فرد مبتلا مشکلات چشمی مانند التهاب نباشد (قبل از جراحی باید التهابات برطرف شده باشد).
 • فرد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند رماتیسم مفصلی یا دیابت نباشد و یا قبلا آنها را کنترل کرده باشد.

عموماً هر کسی که شرایط لازم برای جراحی لیزیک را داشته باشد، گزینه مناسبی برای جراحی فمتولیزیک نیز می‌باشد. از آنجایی که دقت و قابلیت عملکردی فمتولیزیک از لیزیک معمولی بیشتر است، لذا طی بیشتری از افراد می‌توانند از این روش استفاده کنند. به عبارت دیگر حتی افرادی که کاندید مناسبی برای لیزیک نیستند ممکن است همچنان بتوانند از فمتولیزیک استفاده کنند. با اینحال تمام افراد لزوماً کاندید مناسبی برای فمتولیزیک نیستند. مثلاً افرادی که قبلا سابقه یکی از جراحی‌های عیوب انکساری را داشته یا مشکلات مربوط به جابجایی لایه برش خورده را داشته‌اند نمی‌تواند از فمتولیزیک استفاده کنند. یا افرادی که مبتلا به زخم‌های قرنیه هستند نیز کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند.

انواع لیزرهای فمتوثانیه:

جراحی فمتولیزیک معمولا با یکی از پلتفرم‌های iLASIK، Femto LDV، Victus و VisuMax انجام می‌شود. هر یک از این سیستم‌ها ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارند، و طبق تحقیقات همه این سیستم‌ها نتایج قابل مقایسه‌ایی تولید می‌کنند.

مزایای فمتولیزیک:

در کنار راحتی بیشتر بیمار حین جراحی (عدم نگرانی یا ترس از میکروکراتوم)، فمتولیزیک دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • دقت و تکرارپذیری بالا در ایجاد لایه‌های برش خورده قرنیه از نظر ضخامت
 • کاهش ریسک سایش یا خراش قرنیه حین جراحی
 • کاهش ریسک ایجاد آستیگماتیسم بعد ار جراحی لیزیک

حتی در مواردی فمتولیزیک امکان ایجاد لایه برش خورده ضخیم‌تری را فراهم می‌کند، که به جراح امکان اصلاح درجات شدیدتر نزدیک‌بینی را می‌دهد. همچنین فمتولیزیک توان عملکردی بیشتری از نظر اندازه، شکل و جهت‌گیری در ایجاد لایه برش خورده در اختیار جراح قرار می‌دهد که این امکان شخصی‌سازی کردن بهتر جراحی با توجه به شرایط هر بیمار را فراهم می‌کند. در نهایت لبه‌های لایه برش خورده در این روش به گونه‌ایی است که امکان فیت شدن بهتر لایه بر روی قرنیه در انتهای جراحی را فراهم می‌آورد. در نتیجه زمان ترمیم کوتاه‌تر شده و ریسک جابجایی لایه برش خورده کمتر می‌شود.

 مخاطرات فمتولیزیک:

بطور کلی لیزیک یکی از روش‌های جراحی کم مخاطره و بسیار موفقیت آمیز شناخته می‌شود. با این‌حال ندرتاً بعد از عمل لیزیک ممکن است مشکلات زیر مشاهده شود:

 • برش ناقص در سطح قرنیه
 • جابجایی لایه برش خورده
 • چروک و تا شدن لایه برش خورده
 • التهاب زیر لایه برش خورده
 • رشد سلول‌های اپی‌تلیال

یکی از مخاطرات لیزیک که بیشتر همراه با روش فمتولیزیک دیده می‌شود، سندروم حساسیت به نور زودگذر است. که این عارضه معمولاً با شروع ناگهانی فوتوفوبیا همراه است بدون اینکه هیچ تغییری در بینایی ایجاد شود یا علائم بالینی خاصی داشته باشد. این سندروم معمولاً دو تا شش هفته بعد از فمتولیزیک رخ می‌دهد. نور فلئورسنس می‌تواند باعث تشدید این حساسیت شود. با این همه این مشکل معمولا با یک دوره کوتاه تجویز قطره‌های چشمی استروئیدی درمان می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *