cataracts risk ابتلا به آب مروارید
چه عواملی احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد؟
۲۸ اسفند ۱۳۹۵
contact lenses لنز طبی
لنز طبی مناسب برای جلوگیری از آسیب چشمی
۲۸ اسفند ۱۳۹۵
نمایش همه
lasik eye surgery candidate جراحی لیزیک

lasik eye surgery candidate جراحی لیزیک

مانند هر جراحی دیگری، جراحی لیزیک هم خطرات و عوارضی دارد که باید پیش از تصمیم برای انجام جراحی آن‌ها را در نظر گرفت و همه نگرانی‌ها را با پزشک در میان گذاشت. پیش از جراحی لیزیک معاینات و آزمایشاتی انجام می‌شود که تعیین می‌کند فرد گزینه مناسبی برای جراحی لیزیک هست یا خیر. برخی علائم و بیماری‌ها امکان جراحی لیزیک را از فرد سلب می‌کند که در این مطلب به این موارد می‌پردازیم.

عواملی که شما را از انجام جراحی لیزیک بازمی‌دارد.

سندرم خشکی چشم: اگر خشکی چشم پیش از جراحی لیزیک درمان نشود، بیمار نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کند. چنانچه فرد به خشکی چشم شدید مبتلا باشد، نمی‌تواند جراحی لیزیک انجام دهد. خشکی چشم باید پیش از انجام هر نوع جراحی چشم بررسی و درمان شود.

گشادی مردمک چشم: یکی از معاینات پیش از جراحی لیزیک بررسی اندازه مردمک است. گشادی مردمک چشم سبب بروز عوارضی مانند تابش خیره کننده و ایجاد هاله پس از جراحی لیزیک می‌شود.

قوز قرنیه، حالت‌های دژنراتیو قرنیه یا سابقه خانوادگی در این بیماری‌ها: چشم‌پزشک باید پیش از جراحی این موارد را بررسی کند.

قرنیه نازک: افراد با قرنیه نازک، گزینه مناسبی برای لیزیک نیستند. به همین دلیل چشم پزشک در معاینات پیش از جراحی لیزیک ، ضخامت قرنیه را اندازه می‌گیرد.

درجه عیوب انکساری: مشکلات انکساری شدید (دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم یا ترکیبی از این‌ها) با جراحی لیزیک همساز نیست. علاوه بر این پیش از عمل لیزیک باید شماره چشم حدود یک سال ثابت مانده باشد.

بارداری: در سالمندان و زنان باردار به دلیل متغیر بودن شماره چشم، جراحی لیزیک انجام نمی‌شود.

عوارض جراحی لیزیک

در زیر لیستی از متداول‌ترین عوارض عمل لیزیک آورده شده است. در بیشتر موارد این عوارض بین ۳ تا ۶ ماه بعد از جراحی برطرف می‌شوند:

  • ناراحتی یا درد
  • احساس خشکی چشم
  • تاری دید
  • کاهش دید در شب و رانندگی سخت در شب
  • تابش خیره کننده، ایجاد هاله و پخش نور چراغ‌ها
  • حساسیت به نور
  • کاهش وضوح دید یا کاهش حساسیت کنتراست
  • نقاط قرمز و صورتی روی سفیدی چشم

بیشتر عوارض ناشی از عمل لیزیک قابل درمان است، ولی در برخی موارد نیز ممکن است سبب کاهش دید شود.

احتمال التهاب و عفونت در هر جراحی وجود دارد که اغلب با درمان دارویی رفع می‌شود ولی در برخی موارد موجب کاهش دید یا نیاز به جراحی مجدد است.

در صورت بروز مشکلات فلپ قرنیه به درمان بیشتر یا جراحی مجدد نیاز است.

برآمدگی قرنیه به درمان بیشتر نیاز دارد.

در موارد بسیار نادر ممکن است دید بیمار پس از جراحی لیزیک کاهش یابد که اغلب با درمان و لنزهای اصلاحی تصحیح می‌شود ولی در موارد بسیار نادر کاهش دید دائمی رخ می‌دهد.

کاهش دید در طول زمان بدین معناست که فرد برای همه یا برخی از امور باید از لنزهای اصلاحی استفاده کند یا به جراحی لیزیک مجدد یا جراحی عیوب انکساری برای کسب نتیجه دلخواه نیاز دارد.

منبع

https://www.aao.org/eye-health/treatments/lasik

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *